prof. dr hab. ARKADIUSZ KUBICA–  skrzypek kameralista, pedagog, organizator.


Od ponad 45 lat związany z Kwartetem Śląskim, z którym nagrał prawie 60 płyt, dokonał 150 prawykonań i  zagrał ponad 2500 koncertów na najważniejszych estradach w kraju  i zagranicą.
30 lat uczył skrzypiec i kameralistyki w Szkołach Muzycznych II st. w Katowicach. Obecnie jest profesorem tytularnym i Kierownikiem Katedry Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi również wykłady międzywydziałowe z literatury kameralnej.
25 lat był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”. Udziela się również w zarządach: Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem (w latach 2018 - 2022 jego prezes),  Stowarzyszenia „Katowice, Natura, Kultura”.
Za swoją działalność wielokrotnie był nagradzany odznaczeniami państwowymi i  nagrodami artystycznymi, m. in. w 2017 roku otrzymał:  Gramophon Classical Music Award w Londynie za nagranie kompletu kwartetów Grażyny Bacewicz (Chandos), Zasłużony dla Kultury Polskiej, Złoty Medal za Wieloletnią Służbę, Srebrny (2008) i Złoty (2019) Medal „Gloria artis”, a także dziewięciokrotnie statuetkę „Fryderyka” i Nagrodę Koryfeusza Muzyki Polskiej za rok 2019 w kategorii „Wydarzenie roku”. Nagranie wszystkich Kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga uznano za osiągniecie fonograficzne dekady, a australijski magazyn „Limelight” nagrodził go tytułem Chamber Recording of the Year.