–  czołowy, improwizujący wokalista jazzowy. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje, transkrypcje utworów F.Chopina oraz pieśni m.inn., Włodka Pawlika-zdobywcy Grammy 2014. Utwory do filmów, różnych kompozytorów. Był producentem muzycznym i wykonawcą jazzowej adaptacji Mszy Kreolskiej „ Misa Criolla ”Ariela Ramireza…

 Występował w musicalowej adaptacji powieści I.B. Singera "Sztukmistrz z Lublina" w Teatrach Warszawy i Wrocławia,  oraz  niemieckojęzycznej  wersji ( Der Zauberer von Lublin ) w Niemczech i Austrii. Również w adaptacji "Krwawe Gody" (wg. F.G.Lorca) w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w adaptacji „Dzieje Grzechu” S.Żeromskiego w Teatrze Capitol.  

W 1996 założył oryginalny międzynarodowy zespół "CANTABILE IN JAZZ" w którym występowały wybitne wokalistki Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack, oraz basiści  Mariusz Bogdanowicz i Anthony Jackson…

Inny jego projekt to TRILOGY czyli Art Lande (USA), Gunter Wehinger (A) i Marek Bałata (PL). Firma Gowi wydała CD Live "TRILOGY" a zespół odbył w 1999 r. trasę koncertową po USA z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w sławnym klubie Yoshi’s w Oakland.

Tworzył spektakle audio-wizualne ŚPIEWOBRAZY, gdzie rysował i śpiewał na tle projekcji własnych filmów z przetworzonymi rysunkami, z udziałem tancerek. Solista wielu koncertów oratoryjnych w Polsce, USA i Kanadzie.

Marek Bałata koncertował z takimi nazwiskami jazzu jak między innymi: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Peter Madsen, Jeanfrancois Prins, Jack Van Poll, Andy Manndorff, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Joris Teepe, John Betsch i niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi jak: J.P.Wróblewski, A.Dutkiewicz, Z.Namysłowski, K.Jonkisz, H.Miśkiewicz, A.Jagodziński, P.Wojtasik i Wł.Pawlik ... Koncertował w Europie z austriackim quartetem SONGLINES oraz KLEZMOKUM i KLEZ EDGE z leaderem Burton Greene.

Jego tematyczne produkcje to koncert NIEMEN-WSPOMNIENIE oraz MAŁA MSZA ORGANOWA J.HAYDNA i SANTO SUBITO, w opracowaniu Tadeusza Leśniaka, koncert ZA TĘ WOLNOŚĆ.

Ostatnia propozycja to improwizowana poezja w locie oraz wariacje na temat standardów i własne kompozycje w duecie IMPROMPTUS z Dominikiem Wanią.

Nagrody: Jazz Juniors 1982, 1-miejsce Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych Zamość 1988, Nagroda-Prometeusz. Od początku lat 90-tych, 16-razy zwyciężał w corocznym plebiscycie JAZZ TOP,  pisma  Jazz Forum  w kategorii Wokalista Jazzowy. Występował na scenach Europy, Kanady, USA i Japonii. Uczył 19 lat we Wrocławskiej Szkole Jazzu oraz Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Na początku lat 2000-ych, otrzymał z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza, medal Zasłużony dla Wrocławia.

Discography:

WŁODEK PAWLIK – BACZYŃSKI 100 / 2022

MAREK BAŁATA & DOMINIK WANIA / KOLĘDY IMPROMPTUS - okoart 2016 (5 gwiazdek w Jazz Forum)

ZAGAJEWSKI / PAWLIK – Mów spokojniej  > gap 2015

Włodek Pawlik – STRUNY NA ZIEMI / Włodek Pawlik, L.Szafran, M.Bałata, P.Pańta,C.Konrad 

MAREK BAŁATA & KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI  na żywo w radiu Koszalin / DVDiCD    

KRAJOBRAZ  RZECZY  PIĘKNYCH – Andrzej Zarycki (zaszafie.pl)

SONGLINES - / H.V.Kalnein / M.Balata / U.Rennert / A.Tang / Gregor Hilbe (TCB – Montreux ) 

KLEZ  EDGE  - Burton Greene / P.Robinson / M.Balata / L.Fishkind / R.Haliffi (Tzadik) 

Marek Bałata, Z.Namysłowski, J.Niedziela, K.Ścierański  / EWA KARPF WIERSZE (Trans Art. )

Marek Bałata  /  Art Lande  /  Gunter Wehinger  -  T R I L O G Y  (Gowi)

Marek Bałata  -  V O I C E   P A I N T I N G S   (KochJazz)

Marek Bałata  -  K O L Ę D Y   (KochJazz)

Sławomir Kulpowicz  featuring Marek Bałata  -  S A M A R P A N   S O N G S  (KochJazz)

Krzysztof Ścierański  -  F A R   A W A Y   F R O M   H O M E   (Soundpol)

  1. Nahorny / B. Loebl - K O L Ę D Y  N A   C A Ł Y  ROK  (Polonia)

POP ORATORIUM MIŁOSIERDZIE BOŻE  ( Lum 001)

PSALMY DAWIDA ( Lum 003 )