Maria Wosiek urodziła się w Rzeszowie, gdzie rozpoczęła naukę gry na fortepianie w klasie Anny Janus,
a następnie Żanny Parchomowskiej. W wieku szesnastu lat została przyjęta do klasy profesora Andrzeja Pikula, pod którego kierunkiem ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne, a następnie, studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w 2006 roku). Pianistka ukończyła także studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2020 roku.

Maria Wosiek ma na swoim koncie sukcesy w postaci koncertów solowych i z orkiestrą, a także stypendiów (m. in. debiut z koncertem J. Haydna na estradzie Filharmonii Rzeszowskiej w wieku lat dwunastu, nagrania dla Radia i Telewizji Rzeszów oraz dla Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, udział w koncertach akademickich, festiwalach w Krakowie
i Zakopanem oraz recitale solowe w Austrii i Francji, ponadto Stypendium Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich dla utalentowanej młodzieży 1998 oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów 1999).

Od 2006 roku prowadzi klasę fortepianu w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce, a także prowadzi lekcje otwarte i warsztaty pianistyczne. Uczniowie Marii Wosiek odnoszą liczne sukcesy  podczas konkursów międzynarodowych, m. in. na Łotwie, we Francji, Grecji, Serbii, Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech i we Włoszech. W Polsce sięgali po laury konkursowe m.in. podczas przesłuchań CEA Warszawie, a także w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Jeleniej Górze, Jaśle, Piotrkowie Trybunalskim, Zgorzelcu, Zamościu, w związku z czym uzyskują stypendia artystyczne i koncertują w prestiżowych miejscach: w Belwederze, na Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie, podczas
47 Poznańskiej Wiosny Muzycznej w Poznaniu, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a także w Wiedniu (Austria), Trondheim (Norwegia), Los Angeles i Waco (USA) oraz Lille (Francja). W 2021 roku Maria Wosiek została przyjęta do grona konsultantów Centrum Edukacji Artystycznej, a w 2022 została wpisana na listę ekspertów Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne została uhonorowana: Odznaką MKiDN „Zasłużony
dla Kultury Polskiej”, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę, Nagrodą Edukacyjną Prezydenta Miasta Krakowa, Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, a także Dyplomem Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.